PPC Terimleri ve Tanımları

PPC Terimleri ve Tanımları

Ücretli reklam alanına girecekseniz bilmeniz gereken birkaç terim var. Aşağıda, bir PPC kampanyasının genişten daha spesifik olana kadar uzanan ana unsurlarını inceliyoruz.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM Search Engine Marketing)

Her türlü dijital reklamcılığın amacı, çeşitli şekillerde yapabileceğiniz bir hedef anahtar kelime için sıralama yapmaktır. Arama Motoru Pazarlaması (SEM), Google, Yahoo veya Bing gibi bir arama motorunda yapılan herhangi bir dijital pazarlamayı (ücretli veya ücretsiz) ifade eder.

SEM hem ücretli reklam kapsayan bir terimdir ve anahtar kelimeler için organik sıralaması, arama motoru optimizasyonu,. Tüm PPC (TBM)’ lerin arama motorlarında gerçekleşmediğini not etmek önemlidir – sosyal medyanın da PPC reklamları vardır (düşün: Facebook Reklamları).

TBM Tıklama Başına Maliyet (PPC Pay Per Click)

Tıklama başı maliyet (TBM), bir reklam verenin reklamınıza yapılan her tıklama için ödediği tutardır. TBM, reklamınızın nereye yerleştirileceğini belirleyen bir açık artırmada teklifiniz gibi davranır. Tahmin edebileceğiniz gibi, daha yüksek bir teklif, daha iyi reklam yerleşimine eşittir.

TBM’nizi, reklamınıza yapılan tıklama başına ödemek istediğiniz maksimum fiyat olarak belirlersiniz. Gerçekte ne ödeyeceğiniz aşağıdaki formülle belirlenir:

(Rakibin Reklam Sıralaması / Kalite Puanınız) + 0.01 = Gerçek TBM.

Şimdi bu denklemdeki terimleri gözden geçirelim, böylece ne için ödeme yaptığınızı bilirsiniz:

Reklam Sıralaması

Bu değer, bir reklamın arama motoru sonuç sayfasındaki konumunu belirler. Maksimum Teklif x Kalite Puanına eşittir .

Kalite Puanı

Bu, o konumdaki reklamların ortalama TO (Tıklama Oranı)’ suna göre ölçülen tıklama oranınıza (TO) dayalı olarak arama motorlarının reklamınıza verdiği puandır. Anahtar kelimelerinizin alaka düzeyi, açılış sayfanızın kalitesi ve sERP.

Maksimum Teklif

Bu, reklamınıza yapılan tıklama başına ödemek istediğiniz maksimum tutardır.

TBM’ nizi , reklamlarınız için maksimum teklifi belirlediğiniz manuel olarak veya arama motorlarının teklifinizi hedeflerinize göre ayarlamasına olanak tanıyan geliştirilmiş olarak ayarlayabilirsiniz. Bu geliştirilmiş seçeneklerden biri, tekliflerinizi tıklamalara veya dönüşümlere göre otomatik olarak ayarlayan teklif stratejilerini içerir.

BGBM (Bin Gösterim Başına Maliyet) 

Bin gösterim başına maliyet olarak da bilinen BGBM, bin gösterim başına maliyettir. En yaygın olarak ücretli sosyal ve görüntülü reklamlar için kullanılır. Başına maliyet diğer türleri vardır s … maliyet etkileşim başına maliyet edinme başına (CPA) gibi ama zihinsel boşluk korumak uğruna, TBM aka tıklama ile sopa gidiyoruz.

Kampanya

PPC reklamlarınızı oluşturmanın ilk adımı, reklam kampanyanızı belirlemektir. Kampanyanızı, reklamlarınızla iletmek istediğiniz ana mesaj veya tema olarak düşünebilirsiniz.

Reklam Grubu

Tek beden herkese uymaz. Bu nedenle, kampanyanız içinde bir dizi son derece alakalı anahtar kelimeye dayalı olarak bir dizi reklam oluşturacaksınız. Oluşturduğunuz her reklam grubu için bir TBM belirleyebilirsiniz.

anahtar kelimeler

Reklam grubunuzdaki her bir reklam, bir dizi alakalı anahtar kelimeyi veya anahtar terimi hedefleyecektir. Bu anahtar kelimeler, arama motorlarına, reklamınızın SERP’ lerde hangi terimlerin veya arama sorgularının yanında gösterilmesini istediğinizi söyler. Hangi anahtar kelimelerin en iyi performansı gösterdiğini belirledikten sonra, reklamlarınızdaki anahtar kelimeler için özel olarak bir mikro TBM belirleyebilirsiniz.

Reklam Metni

Anahtar kelimeleriniz reklam metninizi bilgilendirmelidir. Unutmayın, Kalite Puanınız reklamınızın ne kadar alakalı olduğuna göre belirlenir; bu nedenle, reklamınızdaki (ve bu konuda açılış sayfanızdaki) metin, hedeflediğiniz anahtar kelime terimleriyle eşleşmelidir.

Açılış sayfası

Bir açılış sayfası ücretli reklam stratejisinin kritik parçasıdır. Açılış sayfası, kullanıcıların PPC reklamınızı tıkladıklarında sona ereceği yerdir. Özel bir web sayfası, ana sayfanız veya başka bir yer olsun, dönüşümleri en üst düzeye çıkarmak için açılış sayfası en iyi uygulamalarını izlediğinizden emin olun.

Related Posts---

Leave A Reply---

Back to top